wtorek, 21 czerwiec 2011 07:03

Polityka handlowa nie może warunkować polityki rolnej

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W przeddzień spotkania ministrów ds. rolnictwa grupy G20, organizacje rolnicze z 60 krajów Afryki, Ameryk, Azji i Europy przyjęły wspólną deklarację zaznaczając, że nie można pozwolić na to, aby polityka handlowa dyktowała warunki polityki rolnej lub ignorowała kwestie pozahandlowe, co jest niezgodne z ustaleniami Rundy Urugwajskiej 1.


Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność, bezpieczeństwo żywnościowe jest elementem kluczowym. Również niezbędna jest większa spójność pomiędzy tym co dzieje się w Światowej Organizacji Handlu, a aktualnymi problemami i obawami na świecie. Ponieważ mniej niż 10 proc. produkcji rolnej sprzedawane jest na rynkach światowych, rolnictwo odgrywa ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego w lokalnych społecznościach, utrzymując rentowne społeczności wiejskie oraz zajmując się cennymi zasobami gruntowymi. Dlatego też organizacje rolne domagają się uznania wyjątkowej i strategicznej roli rolnictwa, w świetle wyzwań, przed którymi ono staje: zwiększające się wahania cen, pogorszone poprzez nadmierne spekulacje na rynkach, ograniczone zasoby gruntowe i wodne oraz zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Tymczasem liczba ludzi cierpiących głód na świecie nie spada, a światowe zapotrzebowanie na żywność wzrasta.

W czasie konferencji prasowej w Brukseli, Djibo Bagna, przwdodniczący Roppa, reprezentującej organizacje rolnicze z Afryki Zachodniej powiedział,: "Nie jesteśmy przekonani, że otworzenie rynków, nie biorąc pod uwagę tych kwestii oraz tego jak wpłynie to na producentów żywności, jest naprawdę drogą, która powinniśmy kroczyć. Potrzeba więcej spójności pomiędzy jakimikolwiek porozumieniami dotyczącymi rolnictwa, WTO, a także zobowiązaniami podjętymi w traktatach międzynarodowych, w kwestiach takich jak ubóstwo, głód, zmiany klimatu czy bioróżnorodność."

Źródło: copa-cogeca.be (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.