piątek, 18 luty 2011 11:36

Trzeba wreszcie zaorać rów pomiędzy starymi i nowymi państwami

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

- Trzeba wreszcie zaorać rów pomiędzy starymi i nowymi państwami członkowskimi - zaapelował do uczestników konferencji podsekretarz stanu, Tadeusz Nalewajk podczas pobytu w Norymberdze.

 

 

Podsekretarz stanu, Tadeusz Nalewajk uczestniczył w uroczystym otwarciu 22. Międzynarodowych Targów Rolnictwa Ekologicznego BioFach w Norymberdze. W ceremonii otwarcia wzięli udział m.in.: sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Robert Kloos, Przewodnicząca Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM) Katherine DiMatteo, a także ministrowie i przedstawiciele resortów rolnictwa z wielu krajów świata.

 

Międzynarodowy charakter i innowacyjność wyróżniają największe na świecie targi produktów ekologicznych BioFach. Każdego roku w lutym w Norymberdze, wraz z targami kosmetyków naturalnych Vivaness, impreza gromadzi ponad 2500 wystawców (z czego dwie trzecie z zagranicy), a także ponad 45 tys. gości z całego świata.

 

Targi są objęte patronatem IFOAM, co gwarantuje przestrzeganie surowych kryteriów przyjęcia wystawcy i zapewnia stale wysoką jakość prezentowanych produktów. Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk podczas spotkań z polskimi wystawcami, w których uczestniczyła także Konsul Generalna w Monachium Elżbieta Sobótka, podkreślał, że uczestnictwo w targach jest doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku polskiego rolnictwa ekologicznego. Poza stoiskiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wspólnej powierzchni wystawienniczej wystawia się 10 Urzędów Marszałkowskich współtworząc tym samym „polską wyspę” o łącznej powierzchni 290 m2. Prezentowane na polskim stoisku produkty rolno-spożywcze to certyfikowane produkty rolnictwa ekologicznego.

 

Na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędów Marszałkowskich uczestniczących w Targach. Minister Nalewajk zaznaczył, że polskie stoisko, podzielone wprawdzie na klika regionalnych stoisk informacyjnych, ale jednocześnie tworzących jednolitą całość, jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy samorządami poszczególnych województw a także pomiędzy samorządami a resortem rolnictwa.

 

Podsekretarz Stanu Tadeusz Nalewajk uczestniczył ponadto w zorganizowanej przez Bawarskie Ministerstwo Wyżywienia, Rolnictwa i Leśnictwa Międzynarodowej Konferencji - Reforma Wspólnej Polityki Rolnej szansą dla rolnictwa ekologicznego – powiedział. W swoim wystąpieniu stwierdził, że Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. nie może być polityką dwóch prędkości. - Trzeba wreszcie zaorać rów pomiędzy starymi i nowymi państwami członkowskimi - zaapelował do uczestników konferencji. Polska opowiada się za wzmocnieniem 2. filaru WPR po to, aby jeszcze intensywniej wspierać rolników aktywnych, który rozwijają się oraz poszukują nowych rozwiązań i innowacji. Dyskusja w ramach konferencji pokazała, że również w samych Niemczech ścierają się różne wizje przyszłego kształtu WPR i niektóre kraje związkowe pozostają w opozycji do stanowiska prezentowanego przez Federalną Minister Rolnictwa Ilse Aigner. Bawarski Minister Helmut Brunner wyraził obawę, że tzw. „zazielenienie” I filaru doprowadzi do jeszcze większej biurokratyzacji WPR i będzie się wiązało z dodatkowymi obciążeniami dla rolników. Bawarii zależy przede wszystkim na utrzymaniu programów rolno-środowiskowych w ramach 2 filaru, tym bardziej, że cieszą się one w Bawarii dużym zainteresowaniem rolników.

 

Organizowana po raz pierwszy przy okazji targów BioFach międzynarodowa konferencja nt. WPR okazała się doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami ministerstw rolnictwa z wielu krajów Europy. W związku z tym koncepcja ta ma być kontynuowana w przyszłym roku.

 

Źródło: minrol.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.