poniedziałek, 14 marzec 2011 09:19

WPR musi zostać uproszczona

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

 

Konieczne są nowe procedury w sprawie młodych rolników, a to wiąże się z wysokimi kosztami, trzeba więc mówić o dużym budżecie UE na rolnictwo – powiedział Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski podczas spotkania z delegacją Stałego Zgromadzenia Izb Rolniczych Francji. W trakcie spotkania ustalono także, że WPR musi być uproszczona i nie może oznaczać dodatkowych wymagań.

 

 

W dniach 9-10 marca br. z wizytą w Warszawie przebywała delegacja Stałego Zgromadzenia Izb Rolniczych Francji - Assemblée Permanente des Chambres d'Agriculture (APCA) z Prezydentem Guy Vasseur na czele. Głównym celem wizyty była dyskusja na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej od 2014 roku. Podczas pierwszego dnia wizyty APCA, Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz przedstawił stanowisko Zarządu KRIR wobec komunikatu KE dot. WPR do 2020 roku, wygłosił referat na temat jak sprostać wyzwaniom przyszłości związanym z żywnością, zasobami naturalnymi oraz aspektami terytorialnymi.

 

Następnie odbyło się spotkanie z organizacjami, podczas którego poruszono m.in. kwestie bezpieczeństwa europejskich konsumentów (ilościowe, jakościowe i sanitarne), obecności rolnictwa na całym terytorium UE –również na obszarach ONW oraz kwestie związane ze środowiskiem (jakość wód, ocieplenie klimatu).

 

Nowe procedury w sprawie młodych rolników
Podczas spotkania z organizacjami głos zabierał Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, który wygłosił pogląd, że konieczne są nowe procedury w sprawie młodych rolników, a to wiąże się z wysokimi kosztami, trzeba więc mówić o dużym budżecie UE na rolnictwo. Głos zabrała również Bożena Garbacz ze ZZR ,,Samoobrona’’, zwracając uwagę, iż konieczna jest skuteczna promocja europejskich produktów rolnych. Na spotkaniu głos zabrał także Przewodniczący ZZR ,,Ojczyzna’’ Lucjan Cichosz, który pogratulował rolnikom i organizacjom francuskim tak wysokiego poziomu rolnictwa we Francji i przedstawił wspólny cel – bezpieczeństwo żywnościowe całej UE. Głos zabrał także Marian Sikora Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, który wypowiedział się za wyrównaniem płatności polskich i francuskich rolników.


Rozmowy o WPR

Drugiego dnia doszło do spotkania przedstawicieli APCA z Przewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Leszkiem Korzeniowskim, podczas którego również poruszono kwestię przyszłości WPR, a także rozmawiano na temat działalności Izb Francuskich i Polskich oraz ich kompetencji. Następnie doszło do spotkania z Podsekretarzem Stanu MRiRW Jarosławem Wojtowiczem oraz Radcą Generalnym MRiRW Zofią Krzyżanowską, w trakcie którego również debatowano o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Delegacje Francji oraz Polski zgodnie stwierdziły, iż w I filarze muszą być stosowane wyłącznie obiektywne kryteria, bez względu na kraj, jego położenie i historyczne uwarunkowania. Natomiast w II filarze znalazłyby się środki na rozwój, kwestie środowiskowe oraz zostałyby uwzględnione czynniki różnicujące rolnictwo poszczególnych państw członkowskich.


Co ustalono?

Na zakończenie pobytu delegacji APCA, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały zaprezentowane wspólne konkluzje wyprawowane podczas dwudniowego spotkania, uwieńczone podpisaniem wspólnego komunikatu.


Strony ustaliły, że:

  • Potrzebny jest ambitny budżet WPR, aby rolnictwo europejskie mogło sprostać wyzwaniom najbliższych kilku lat. W związku z tym jesteśmy za silnym budżetem UE.

  • WPR musi zostać uproszczona, szczególnie jeśli chodzi o cross-compliance. Jesteśmy zaniepokojeni, że “zazielenienie“ I filaru stanie na drodze tego uproszczenia. “Zazielenienie” nie może oznaczać nowych wymagań, które będą musieli spełniać rolnicy. Rolnicy UE w obecnej chwili już stosują praktyki, które chronią naturalne zasoby oraz utrzymują różnorodność biologiczną. Praktyki te mogłyby być rekompensowane przez płatności związane z zazielenianiem w ramach I filaru.

  • Obliczanie płatności nie powinno być oparte na historycznych referencjach. Obiektywne kryteria powinny być zastosowane, aby dojść do sprawiedliwego podziału płatności i kopert krajowych między państwami.

  • Siatki bezpieczeństwa powinny zostać ustanowione, aby zapobiec wahaniom cen. Narzędzia regulacji rynku powinny reagować wystarczająco szybko, aby zapobiec dramatycznemu spadkowi cen. Należy również wzmocnić narzędzia zarządzania ryzykiem, w szczególności ubezpieczenia klimatyczne i fundusze sanitarne.

  • UE powinna umożliwić i wspierać rolników w organizowaniu się w grupy producentów lub spółdzielnie w celu wzmocnienia swojej pozycji w łańcuchu żywnościowym.

  • Polityka rozwoju obszarów wiejskich musi być kontynuowana, w zależności od potrzeb rolników w poszczególnych krajach UE, w szczególności wspieranie gospodarowania na obszarach ONW, modernizacja gospodarstw, zwiększenie konkurencyjności, wspieranie podejmowania działalności młodych rolników oraz usługi doradcze dla rolników.

  • Produkty UE powinny korzystać z preferencji wspólnotowych, jednocześnie wymogi związane z produkcją powinny być stosowane przy produktach przywożonych z państw trzecich.


Delagacja APCA oraz KRIR postanowiły spotykać się regularnie w celu śledzenia postępów w negocjacjach europejskich dotyczących rolnictwa.

 

Źródło: krir.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.