poniedziałek, 03 październik 2011 11:35

To jest biznes! Intratne zajęcia rolników

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Na Podkarpaciu rolnicy produkują bardzo dobrej jakości płody rolne. Coraz częściej sprzedają je w sposób zorganizowany organizując się w Grupy Producentów Rolnych. Ta formuła sprawia, że taniej zaopatrują się w środki do produkcji i korzystniej sprzedają swoje produkty, przechwytując część wartości dodanej, jaka powstaje na kolejnych etapach obrotu oraz przetwórstwa produktów.


W województwie podkarpackim rynek produktów rolnych jest coraz lepiej zorganizowany przy udziale producentów. Dowodem są nowo powstające grupy.

Jedną z nich jest Spółdzielnia Producentów Zbóż i Rzepaku "FARMER" z siedzibą w Rzeszowie. Specjalizuje się w produkcji ziarna zbóż i nasion roślin oleistych. Jej założycielami są członkowie dwóch spółdzielni rolniczych oraz sześciu rolników indywidualnych. Grupa gospodaruje na 2 tys. ha użytków rolnych, gdzie rocznie produkuje ok. 7 tys. ton zboża oraz rzepaku. W przyszłości ma powstać elewator zbożowy o pojemności 6 tys. ton. Ambitnym celem jest powiększenie grupy do liczby 30 członków, co przyczyni się również do wzrostu konkurencyjności i dochodów oraz zwiększenia potencjału produkcji do 10-12 tys. ton rocznie. Grupa działa na terenie powiatu jarosławskiego. W województwie Podkarpackim w ostatnim okresie czasu o wyprzedzające finansowanie - zaliczkowanie w kwocie 50 tys. zł ubiegało się pięć grup z którymi zawarte zostały umowy. Były to Spółdzielcza Grupa Producencka "Kresy" w Lubaczowie, produkt: ziarno zbóż i nasiona roślin oleistych powiat lubaczowski, Podkarpacka Spółdzielnia Drobiarska "PRO-DROB", produkt: drób żywy, mięso lub jadalne podroby drobiowe: świeże, chłodzone, mrożone: kurczaki powiat łańcucki, Podkarpacka Spółdzielnia Drobiarska "Drobiarz", produkt: drób żywy, mięso lub jadalne podroby drobiowe: świeże, chłodzone, mrożone: kurczaki powiat łańcucki, Podkarpacka Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej "TUCZNIK", produkt: świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe: świeże, chłodzone, mrożone powiat rzeszowski, Spółdzielnia Rolników "San", produkt: ziarno zbóż i nasiona roślin oleistych powiat rzeszowski. Kolejne dwie grupy już złożyły w Podkarpackim OR ARiMR wnioski a następne trzy dokonały rejestracji w Urzędzie Marszałkowskim. Są to: 1. Podkarpacka Spółdzielnia Producentów Mleka "Promlek" w Wielopolu Skrzyńskim, 2. Spółdzielcza Grupa Producencka "Gallus" w Bukowcu, 3. Spółdzielcza Grupa Producencka "GPR Mleczna" w Róży.

Jak mówi Dyrektor POR ARiMR Marek Ordyczyński -dzięki tym pieniądzom nowo zawierane grupy producenckie mają łatwiejszy start i mogą finansować koszty administracji i gospodarcze w początkowej fazie ich istnienia. Podkarpacie ma opinię obszaru gdzie producenci rolni są słabo zorganizowani. Dyrektora Ordyczyńskiego cieszy więc, że w ostatnich kilku latach i najbardziej obecnie widać chęć wspólnego działania, łączenia się i zrzeszania producentów. - Uważam, że jest też dobry klimat wspólnego działania producentów rolnych i instytucji takich jak np. nasza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz wzmocnienia potencjału rolnego w województwie - podkreśla Dyrektor.

Źródło: Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (październik 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.