poniedziałek, 24 październik 2011 10:35

Europejski Kongres Gmin Wiejskich – czyli największe spotkanie samorządowe

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

19-20 października odbył się w Warszawie Europejski Kongres Gmin Wiejskich - największe spotkanie samorządowe podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. W Kongresie udział wzięło ponad tysiąc uczestników z Polski i Unii Europejskiej - wójtów, burmistrzów i przewodniczących rad polskich gmin, przedstawicieli Komitetu Regionów, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych organizacji samorządowych krajów UE.


Drugiego dnia w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy kongresu dyskutowali o kształcie polityki spójności na obszarach wiejskich po 2013 roku.

Razem porozmawiajmy o nowych Funduszach
Mercedes Bresso, przewodnicząca Komitetu Regionów powiedziała miedzy innymi:
"Przybyliśmy tu, aby razem z naszymi polskimi partnerami rozmawiać o kształcie nowych Funduszy Europejskich i kierunku, w jakim zmierza budżet UE na lata 2014-2010." Szefowa Komitetu Regionów podkreślała znaczenie działania na rzecz równowagi pomiędzy rozwojem obszarów wiejskich i miejskich.

O konieczność przywrócenia właściwej równowagi na terenach miejskich i wiejskich w przyszłej polityce spójności apelował również Michel Delebarre, mer francuskiej Dunkierki. - W minionych latach przeważała koncentracja na obszarach miejskich - mówił podczas Kongresu.

Niektórzy będą chcieli mniej
Jak zauważyła Bresso, wśród zagrożeń przyszłej polityki spójności jest m.in. fakt, że państwa członkowskie będą zabiegały o zmniejszenie środków na fundusz spójności. Niebezpieczna jest również propozycja, że państwa, które nie będą przestrzegać paktu stabilności, będą ukarane poprzez wycofanie środków unijnych.

Do jej wypowiedzi nawiązał Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, który stwierdził, że jeśli regiony miałyby odpowiadać za błędy i wypaczenia na poziomie rządów, a środki na rozwój regionalny byłyby zatrzymane, to powiększałoby to jeszcze bardziej problemy i napięcia - ocenił Pawlak.

Trzeba zatrzymać młodych
Przewodniczący ZGWRP Mariusz Poznański, wójt Czerwonaka, mówił o tym, żeby w polskich gminach wiejskich powstały warunki, które skłonią młodych ludzi do pozostania na wsi. Dobrze byłoby, żeby starania w tym kierunku były skierowane na Internet szerokopasmowy, drogi, gminnych centrów rozwojowych.- Stąd nasze oczekiwania na zwiększenie środków na rozwój obszarów wiejskich - podkreślił.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego również mówił o podstawowym zadaniu, jakim jest wyrównywanie warunków życia wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Jego zdaniem konieczny jest dalszy konsekwentny rozwój infrastruktury technicznej, transportowej, dostępu do Internetu, edukacji, kultury, ochrony zdrowia.

Równy rozwój
Zdaniem marszałka, najważniejsze w nadchodzącej przyszłości w latach 2014-2020 jest utrzymanie spójnego charakteru rozwoju krajów UE, ale również wewnątrz regionów.

- Nie ma dysonansu między polityką wiejską i miejską, są to obszary przenikające się, zależne od siebie, a jedynym naprawdę ważnym celem naszych działań, tych przy wsparciu środków europejskich powinno być dobre życie - mówił marszałek Struzik.

Co z infrastrukturą?
Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił uwagę na problem nie wystarczających Funduszy Unijnych na infrastrukturę. Jego zdaniem na te cele powinny być wykorzystywane środki z I i II filaru Wspólnej Polityki Rolnej.

Deklaracja Warszawska
Kongres zakończył się przyjęciem tzw. Deklaracji Warszawskiej o roli polityki spójności w rozwoju obszarów wiejskich. W dokumencie tym delegaci stwierdzili, że należy odejść od koncepcji większego finansowania z funduszy europejskich wielkich miast w nadziei, że pociągną one mniejsze ośrodki.

Podczas kongresu zaprezentowały się firmy, producenci żywności tradycyjnej i ekologicznej instytucje związane z rolnictwem, banki, firmy współpracujące z samorządami. Swoje stoisko miała również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Cieszyło się ono sporym zainteresowaniem uczestników kongresu. Pracownicy Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR, którzy odsługiwali stoisko chętnie udzielali odpowiedzi na pytania. Dotyczyły one głównie PROW 2007-2013 i działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".

 


Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (październik 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.