piątek, 12 listopad 2010 00:00

Inspekcja Weterynaryjna na temat produkcji jaj w klatkach nieulepszonych po 2012 roku

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 30 marca br. w sprawie szczegółowych wymagań wobec producentów jaj, jakie brane będą pod uwagę przez organy Inspekcji Weterynaryjnej w trakcie kontroli zgodności prowadzonej przez nich działalności z przepisami krajowymi i wspólnotowymi po 2012 roku, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jeżdżewski przedstawił samorządowi rolniczemu w piśmie z dnia 8 kwietnia br. stanowisko GIW w niniejszej sprawie. Poniżej zamieszczamy jego treść.

 

Inspekcja Weterynaryjna została powołana m.in. jako organ kontrolujący czy podmioty prowadzące ?działalność nadzorowaną" określoną w ustawie z dnia 21 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, działają zgodnie z prawem weterynaryjnym, zaś podmioty, których działalność związana jest z utrzymywaniem, transportem bądź ubojem zwierząt dodatkowo zgodnie przepisami w zakresie ochrony zwierząt. Podstawą kontroli prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną jest obowiązujące prawo polskie i wspólnotowe. W przypadku sposobu utrzymania kur niosek, podstawą jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich. Zarówno obecnie jaki i po 1 stycznia 2012 r., powiatowi lekarze weterynarii prowadząc nadzór nad fermami utrzymującymi kury nioski, biorą pod uwagę tylko te wymagania, które określa ww. rozporządzenie.

 

Zważywszy na fakt, iż Główny Lekarz Weterynarii nie posiada inicjatywy ustawodawczej, a więc nie ma możliwości zmiany obowiązującego prawa, nie dysponuje także funduszami, które mogły by być użyte jako kredyty bądź dopłaty, wydaje się, że udział Inspekcji Weterynaryjnej w opracowaniu planu dostosowania podmiotów do wymogów określonych w prawodawstwie polskim i unijnym jest ograniczony.

 

Odnośnie przedstawionych w Państwa piśmie pytań, informuję, iż w przypadku wymiarów powierzchni użytkowej w klatce zmodyfikowanej (ulepszonej) to są one określone zarówno w art. 2 ust. 2 lit. d Dyrektywy Rady 1999/74/EC z dnia 19 lipca 1999 roku ustalającej minimalne standardy służące ochronie kur niosek: ?powierzchnia do użytkowania - oznacza powierzchnię mającą co najmniej 30 cm szerokości i spadek podłogi nie przekraczający 14 % z przestrzenią nad głową ptaka wynoszącą przynajmniej 45 cm. Powierzchnie gniazd nie są uważane za powierzchnię użytkowaną", jak i w § 43 ust 3 rozporządzenia w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich w § 43 ust 3: ?Wymiary powierzchni użytkowej klatki bez gniazda powinny wynosić:

 

1)  szerokość - co najmniej 0,3 m;

2)  wysokość - co najmniej 0,45 m, przy czym nachylenie podłogi - nie więcej niż 8% lub 14%."

 

Ponadto przepisy dotyczące klatek zmodyfikowanych mówią nie tylko o zwiększonej powierzchni przypadającej na kurę, lecz także o konieczności wyposażenia klatek m.in. w gniazda, grzędy oraz ściółkę. Tak więc dostosowanie obecnie użytkowanych klatek, wymaga nie tylko zmniejszenia obsady lecz także zamontowania w klatce ww. urządzeń oraz zwrócenia uwagi czy wszystkie inne parametry, o których mowa w § 43 zostały spełnione.

 

Odnośnie działań Inspekcji Weterynaryjnej podejmowanych w stosunku do producentów, którzy nie dostosują się do obowiązujących wymagali, to mając na uwadze to co zostało napisane w drugim akapicie niniejszego pisma, przy obecnym porządku prawnym jedynym działaniem Inspekcji Weterynaryjnej, które nie byłoby sprzeczne z prawem, jest wydanie decyzji o konieczności dostosowania klatek do obowiązujących przepisów. Należy pamiętać iż, zgodnie z załącznikiem II rozporządzenia Komisji 589/2008 ustanawiającym szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007      w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj, jaja z chowu klatkowego muszą spełniać wymagania dyrektywy Rady 1999/74/WE, a więc w przypadku niedostosowania się ferm do obowiązujących wymagań jaja z tych ferm nie mogą trafiać do obrotu.


Jednakże mając na uwadze rozmowy, które były prowadzone w sprawie chowu niosek w klatkach niezmodyfikowanych po 2012 r. na forum Komisji Europejskiej, wydaje się celowym, aby przez związki branżowe w ramach COPA-COGECA i w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa podjąć rozmowy z Komisją Europejską o możliwości stworzenia osobnej kategorii z numerem ?4" dla jaj wyprodukowanych na fermach, użytkujących po 1 stycznia 2012 r. klatki niezmodyfikowanych, z zastrzeżeniem, że jaja te byłyby przeznaczone jedynie na rynek krajowy. O ile odrzucono wniosek o przedłużeniu możliwości stosowania klatek nieulepszonych w całej Unii Europejskiej, o tyle może się okazać, że zaakceptowano by odstępstwo dla rynku wewnętrznego Polski. Oczywiście należy się spodziewać, że nawet takie odstępstwo byłoby ograniczone w czasie, gdyż Komisja Europejska a także polski rząd, muszą mieć na uwadze także interes tych hodowców, którzy w związku ze zbliżającym się terminem zakazu użytkowania klatek niezmodyfikowanych ponieśli nakłady finansowe w celu dostosowania się do obowiązujących wymagań.

Źródło: http://krir.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.