poniedziałek, 31 styczeń 2011 16:24

Plan bezpieczeństwa energetycznego

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

UE zapowiedziała wdrożenie nowej strategii zapewniającej stabilne dostawy energii w krajach UE i wspieranie wzrostu gospodarczego w ciągu następnej dekady.

Strategia „Energia 2020” zakłada zmniejszenie zużycia energii, poprawę konkurencyjności rynku, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw, spełnienie celów UE związanych ze zmianami klimatycznymi i koordynowanie negocjacji z dostawcami. A ponieważ zapotrzebowanie na energię wzrośnie tak szybko jak skończy się recesja, strategia ta ma na celu zapobiec brakom energii i brakom wsparcia wzrostu gospodarczego. Ponadto dzięki niej konsumenci skorzystają z bardziej konkurencyjnych cen ropy naftowej, gazu i energii elektrycznej. Komisja Europejska zamierza zaproponować nowe przepisy i inne środki w ciągu najbliższych 18 miesięcy dotyczące zmniejszenia zużycia energii, stworzenia jednolitego rynku do roku 2015, pozyskiwania odpowiednich ofert dostaw, zwiększenia wolności rynku dla konsumentów oraz rozwoju innowacyjności.

Zmniejszenie zużycia energii

UE będzie promować działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze transportu oraz w budownictwa – czyli w dwóch dziedzinach, w których zużycie energii można najłatwiej ciąć. Kupujący oraz wynajmujący nieruchomości będą zachęcani do renowacji instalacji elektrycznych i innych czynników mogących wpływać na oszczędność energii. Władze lokalne i krajowe rozważają możliwości zwiększenia efektywności energetycznej przy zakupie produktów i usług. Będzie się także zachęcało producentów produktów elektrycznych i oświetleniowych do tworzenia bardziej energooszczędnych produktów.

Stworzenie jednolitego rynku do 2015 r

Aktualne bariery w zakresie otwarcia krajowych rynków energii będą stopniowo likwidowane. Inwestycja o wartości 1 biliona € jest potrzebna do wykonania nowoczesnej ogólnoeuropejskiej sieci energetycznej podłączonej we wszystkich krajach. Pozwoli ona na dystrybucję energii tam, gdzie będzie potrzeba. Projekty finansowania modernizacji i rozszerzenia sieci będą uruchomione w trybie przyspieszonym. Przyłączenie energii wiatrowej i słonecznej do sieci będzie także priorytetem. Zaś ewentualni wytwórcy będą zachęcani do zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii.

Poszukiwanie odpowiednich ofert

Wzrost importu i produkcji krajowej oznacza dla krajów UE niższe potrzeby, ale jednocześnie dostrzegalna będzie także ostrzejsza konkurencja ze strony zagranicznych dostawców ropy naftowej, gazu i węgla. Potrzebna będzie konsolidacja sił podczas negocjacji. A jak pokazały ostatnie przerwy w dostawach z Europy Wschodniej, potrzeba ta jest ogromna. Kraje UE łączą się zatem w rozmowach i prowadzą negocjacje z dostawcami. Wspólna rozmowa wszystkich krajów UE z dostawcami daje więcej możliwości negocjacyjnych na rynkach międzynarodowych, niż próby samodzielnego działania.

Innowacyjne

UE cały czas realizuje projekty na rzecz promocji efektywności energetycznej w obszarach miejskich. Wśród nich są także programy dotyczące rozwoju i ulepszenia technologii przechowywania energii elektrycznej, nowych rodzajów biopaliw i inteligentnych sieci, które są zdolne do dystrybucji energii elektrycznej zgodnie z potrzebami konsumpcyjnymi.

Informowanie konsumentów

Jednym z obecnych działań UE jest również umożliwienie konsumentom w przyszłości swobodnego wyboru pomiędzy dostępnymi na lokalnym rynku dostawcami oraz porównywania ich cen. Jak zapewniają przedstawiciele Komisji Europejskiej, konsumenci powinni mieć prawo do dokonywania porównań cen i łatwo zmienić dostawców, którzy musieliby zapewnić im jasnych informacji na temat swoich rachunków.

Źródło: ec.europa.eu

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.