piątek, 18 listopad 2011 08:50

Plony kukurydzy bardziej pomyślne?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Eksperci Sparksa oceniają, iż do dnia 9 listopada br. kukurydzę zebrano w kraju z ok. 80% powierzchni upraw, która według szacunków prezentowanych przez Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej (IERiG ż) wynosi w bieżącym sezonie 337 tys. ha (wzrost o 38 tys. ha wobec sezonu 2010/2011).


Opublikowane w październiku prognozy IERiG ż wskazywały na wzrost produkcji kukurydzy do 2 128 tys. t, przy średnich plonach 6,3 t/ha, czyli o blisko 10% wyższych niż w 2010 roku. Przy czym, z informacji zebranych przez Sparks wynika, iż w gospodarstwach towarowych wydajność jest znacznie wyższa i waha się w granicach 8-13 t/ha.

Mimo prognozowanego spadku pogłowia trzody chlewnej oczekuje się, iż popyt na ziarno kukurydzy w kraju spadnie jedynie nieznacznie w związku z utrzymującym się zapotrzebowaniem zgłaszanym na to zboże ze strony producentów drobiu. Eksperci IERiG ż prognozują, iż obniży się on o zaledwie 4% i wyniesie 2 304 tys. ton.

Analizując sytuację na krajowym rynku kukurydzy warto zwrócić również uwagę, iż z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, iż średnia cena kukurydzy w Polsce wyrażona w euro pod koniec ubiegłego miesiąca należała do jednych z najniższych w Unii Europejskiej. W tygodniu 24-30 października 2011 r. przeciętna cena tego zboża we Wspólnocie wynosiła 175 EUR/t (767 PLN/t), podczas gdy w Polsce średnia cena płacona przez zakłady przetwórcze (bez VAT) oscylowała wg Ministerstwa na poziomie 603 PLN/t, czyli 138 EUR/t. Najwyższe ceny ziarna kukurydzy w tym czasie notowano w Portugali i Hiszpanii (207-208 EUR/t), a na południu Europy wahały się one od 156 do 168 EUR/t (dane za Komisją Europejską). Jeżeli nawet przyjąć ceny podawane przez Sparksa, czyli na poziomie 700-750 PLN/t w ostatnim tygodniu października, to pozostają one nadal poniżej średniej w Unii.

Niskie ceny ziarna kukurydzy w Polsce wynikają z dużej podaży tego zboża na rynku wewnętrznym. Oczekuje się, iż ceny kukurydzy w dalszej części sezonu wzrosną i będą, co najmniej na poziomie pszenicy paszowej, jeżeli nie wyższym.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 216 – 14 listopada 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.