czwartek, 27 styczeń 2011 12:23

Wścieklizna znowu atakuje

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wydawałoby się, że problem ze wścieklizną jest już od lat zażegnany. Okazuje się jednak, że powrócił. W województwie małopolskim stwierdzono już ok. 100 przypadków zachorowań na tę chorobę. Rolnicy drżą o swoje zwierzęta.

Już od lat wścieklizna nie była problemem. Regularnie przeprowadzane szczepienia lisów w lasach dawały dobre efekty. Jednak w ostatnim roku odnotowano niepokojąco dużą liczbę zachorowań na wściekliznę wśród lisów, zwierząt domowych i gospodarskich w województwie małopolskim. Liczba ta wynosi ok. 100. Jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że w tym rejonie nie stwierdzono przypadków wścieklizny od 7 lat. We wspomnianym roku 2010 stwierdzono ok. 18 przypadków w powiecie gorlickim (14 lisów, 3 psy, 1 szt. bydła), ok.14 przypadków w powiecie nowosądeckim (12 lisów, 1 kuna, 1 szt. bydła), ok. 3 przypadki w powiecie chrzanowskim (3 lisy), 1 przypadek w powiecie limanowskim (1 kot), 1 przypadek w powiecie brzeskim (1 lis), 1 przypadek w powiecie nowotarskim (1 kot).

Weterynarze zastanawiali się, co mogło spowodować powrót wścieklizny – pojawienie się zmutowanego wirusa odpornego na szczepionki, czy może majowe powodzie. Po przeprowadzeniu dokładnych badań, lekarze weterynarii orzekli, że powodem najprawdopodobniej były powodzie, które wypłukały lub częściowo zniszczyły szczepionki rozłożone w lasach.

Od kilku miesięcy są przeprowadzane regularne szczepienia lisów, jednak weterynarze przestrzegają, by mieszkańcy małopolskiego nie wprowadzali swoich zwierząt na tereny lasów, pilnowali swoich domowych pupili i zwierząt gospodarskich, a w razie kontaktu z podejrzanie zachowującym się zwierzęciem (np. nieuciekającym) i ugryzienia, każą natychmiast zgłosić się do najbliższej placówki medycznej.

Wścieklizna jest chorobą wirusową, zakaźną, bardzo niebezpieczną dla życia zwierząt i ludzi. Atakuje ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Wścieklizna atakuje ssaki, najczęściej zapadają na nią: psy, koty, lisy, wilki, jenoty, kuny, łasice, borsuki, nietoperze, dziki, gryzonie, konie, krowy, kozy, owce i świnie. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt śliny chorego zwierzęcia z raną osobnika zdrowego, zatem najczęściej poprzez ugryzienie.

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.