środa, 02 listopad 2011 09:56

UE apeluje o plan, który podniesie gospodarkę

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

UE zaapeluje do światowych potęg gospodarczych o opracowanie planu, który przywróci wzrost gospodarczy w skali światowej, pozwoli zreformować rynki finansowe i pobudzi handel międzynarodowy.


Powodzenie planu działania zależeć będzie od zaangażowania wszystkich krajów – takie będzie stanowisko reprezentowane przez UE na spotkaniu grupy G20, które odbędzie się we francuskim Cannes w dniach 3-4 listopada.

Właściwa droga
UE wskazała drogę, koordynując reakcję w obliczu kryzysu gospodarczego oraz problemu zadłużenia publicznego, z którym zmagały się niektóre państwa członkowskie.

Teraz UE zamierza wezwać państwa grupy G20 do pobudzania wzrostu i zwalczania nierównowagi gospodarczej poprzez zreformowanie krajowych budżetów, wzmacnianie krajowej gospodarki i stabilizowanie kursów wymiany walut.

Przyspieszyć reformę
Państwa grupy G20 powinny przyspieszyć reformę swoich rynków finansowych. Reformy powinny objąć przede wszystkim lepsze uregulowanie obrotu instrumentami pochodnymi oraz ograniczenie ryzyka upadłości banków.

Potrzebne są również dalsze działania na rzecz lepszego uregulowania funkcjonowania największych światowych instytucji finansowych oraz usług bankowych świadczonych przez firmy inwestycyjne, ubezpieczeniowe i inne.

Porozumienie w sprawie jednolitego zestawu światowych standardów rachunkowości ma pozwolić organom regulacyjnym lepiej monitorować przedsiębiorstwa międzynarodowe.

Pieniądze na Fundusz Walutowy
Z kolei przeznaczenie większych środków na Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma umożliwić udzielanie lepszego wsparcia krajom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

UE przedstawi również swoją propozycję w sprawie wspólnego podatku od transakcji finansowych. Wniosek ma na celu zagwarantowanie, że sektor finansowy ma sprawiedliwy wkład na rzecz społeczeństwa.

Więcej handlu, mniej protekcjonizmu
Pobudzanie wymiany handlowej jest najbardziej skutecznym sposobem na stymulowanie światowego wzrostu gospodarczego i rynku pracy. Tymczasem w wielu krajach ciągle obowiązują środki protekcjonistyczne, które dają przemysłowi krajowemu nieuczciwą przewagę nad innymi podmiotami.

UE będzie dążyła do kontynuowania negocjacji w ramach Światowej Organizacji Handlu w celu usunięcia tego typu barier, w szczególności tych, które hamują wzrost najsłabiej rozwiniętych krajów.

Istnieje również potrzeba stworzenia rynku ogólnoświatowego oraz uczciwych, trwałych i przejrzystych zasad funkcjonowania otwartego systemu handlu surowcami.

W koordynacji polityki gospodarczej w skali światowej należy skoncentrować się na kwestiach dotyczących poprawy zatrudnienia i zmniejszenia ubóstwa. Kraje powinny potwierdzić swoje zobowiązania w zakresie pomocy na rzecz rozwoju, bezpieczeństwa żywnościowego i zmian klimatu.

W Cannes Unię Europejską reprezentować będą przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

 


Źródło: ec.europa.eu Komisja Europejska (listopad 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.