środa, 03 sierpień 2011 11:49

Lepsza współpraca rolnicza to podstawa

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W dniu 01 sierpnia 2011 r. w Olsztynie w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbyło się spotkanie Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza, Wiceprezesa KRIR Marka Borowskiego, Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jana Heichel z Prezesem Zarządu Związku Województw RP Jackiem Protas, Wicemarszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Jarosławem Słoma oraz Bogdanem Ciepielewskim – Dyrektorem Biura Związku Województw. W spotkaniu uczestniczyła również Katarzyna Szczepaniak – Dyr. Biura Zarządu KRIR.


Celem spotkania było nawiązanie ściślejszej współpracy, wzajemnego loobingu oraz spraw rolnych będących w gestii Marszałków Województw. Prezes W. Szmulewicz omówił sprawy dot.:

1)Ośrodków Doradztwa Rolniczego – omówiono sprawę odnośnie przepisów dot. przekazania ODR do prowadzenia izbom rolniczym przez Urzędy Marszałkowskie. Pomimo istniejącego przepisu ustawowego – przepis ten jest „martwy" i niemożliwy do realizacji. Prezes poprosił o możliwość uczestniczenia w Konwencie Marszałków, aby zwrócić uwagę na ważkość sprawy dla polskich rolników, aby izby rolnicze mogły mieć społeczną kontrolę nad usługami świadczonymi na rzecz rolników i przez to mieć wpływ na doradztwo rolnicze. Prezes Zarządu ZW RP Pan J. Protas stwierdził, że sam chciał przekazać prowadzenie ODR-u izbie rolniczej, jednak napotkał na problemy natury prawnej. Należy wrócić do tematu przy okazji nowelizacji ustawy o ODR (która jest przygotowywana w resorcie rolnictwa), ale debatę na ten temat z Marszałkami powinno się zrobić, bo w terenie różny jest na to pogląd. Debata powinna być z udziałem Rządu, bo wtedy to ma sens. Należałoby ją zrobić po wyborach parlamentarnych. Prezes Zarządu ZW RP Pan J. Protas stwierdził, że związek da swoje stanowisko jak będzie przygotowany projekt ustawy, ale lobbować musi samorząd rolniczy.

2)Odralniania gruntów rolnych – decyzje ostateczne w tej sprawie podejmują Marszałkowie, chociaż izby rolnicze opiniują odrolnienia, to nie zawsze opinia izby jest brana pod uwagę. Obecnie obserwuje się zmniejszenie ilości ziemi rolnej. Jest obawa, że przy światowej tendencji wzrostu ludności i zapotrzebowania na żywność przetworzoną – nie należy pochopnie odralniać gruntów szczególnie na glebach klas I-III (IVa) a kierować je na gleby słabsze, aby polscy rolnicy mieli na czym produkować i nie utracili swego warsztatu. Należy zwrócić na to uwagę. Prezes Zarządu ZW RP Pan J. Protas stwierdził, że w tej kwestii potrzeba zbiorowej mądrości, ale trzeba również pamiętać, że miasta są centrami wzrostu gospodarczego i ograniczenie rozwoju miast byłoby niedobre również dla rolników i mieszkańców wsi.

3)Ogólnej współpracy – Prezes W. Szmulewicz stwierdził, że polskim rolnikom potrzebna jest silna reprezentacja. Jest wiele związków i organizacji rolniczych i w Polsce są takie przepisy, że wystarczy zebrać podpisy 15 osób, aby zarejestrować związek ogólnokrajowy i nie ma żadnej weryfikacji. Dlatego też jesteśmy u Prezesa Zarządu Związku Województw RP, aby pokazać samorząd rolniczy, aby lobbować. Marszałkowie są bardzo potrzebni w tym łańcuchu reprezentantom rolników. Jest potrzebny lobbing na rzecz tworzenia silnego samorządu rolniczego na wzór samorządu we Francji i Niemczech. Od kwietnia Prezes Szmulewicz jest Wiceprzewodniczącym COPA – Komitetu skupiającego europejskie organizacje i związki rolnicze. W Polsce słabość polega na tym, że związki i organizacje rolnicze są słabe. Przyczyn tego faktu jest wiele: m.in. budżety tych organizacji. We Francji budżet roczny francuskich izb rolniczych to 800 mln euro a polskich 5 mln euro. W izbach w Polsce jest 250 osób zatrudnionych na etatach. Dlatego samorząd rolniczy potrzebuje wsparcia i przychylności wielu instytucji. I tym mocnym wsparciem dla samorządu rolniczego mogą być Urzędy Marszałkowskie i stąd wizyta. Prezes KRIR zadeklarował chęć współpracy z Marszałkami województw.

Działalność można wspomagać różnymi środkami i takimi są m.in. środki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Środki te służą rolnikom – podnosi się edukację przez konferencje, wyjazdy studyjne pokazując wzorzec sąsiadów europejskich tzw. dobre przykłady.
Prezes Zarządu ZW RP Pan J. Protas stwierdził, że nie wątpliwości z jego określeniem się. Zawsze wspierał samorząd rolniczy. Samorządy różnego szczebla powinny ze sobą współpracować, ale aby ta współpraca była należy stworzyć warunki współpracy. Miało to być w ustawie metropolitalnej czy miejskiej, ale nie doczekały się one wejścia pod obrady Parlamentu. Prezes Zarządu ZW RP stwierdził, że absolutnie chce współpracować z izbami rolniczymi. To izby są partnerem w obszarze rolnictwa.

Wiceprezes KRIR Marek Borowski wskazał, aby nie popełniono błędów podobnych do zrobionych w Anglii i we Francji, że wraz ze zmianą w rolnictwie całe wsie się wyludniły. Samorząd rolniczy powinien teraz reprezentować nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich.

Wicemarszałek J. Słoma poruszał tę kwestie z Ministrem Boni, aby wieś polska nie stała się pustynią z wielkimi towarowymi gospodarstwami tylko wyludnione tereny wiejskie.
Prezes WarmińskoMazurskiej Izby Rolniczej J. Heichel stwierdził, że administracja rolna jest obecnie bardzo rozproszona, co powoduje ogólną dezinformacją wśród rolników i chaos. Urzędy wojewódzkie zajmują się sprawami spółek wodnych, sprawy Inspekcji przeszły do Warszawy, część spraw do regionów. Ważne jest również, abyśmy otrzymali więcej środków w działaniach skierowanych dla rolników województwa warmińsko-mazurskiego, może przez przedstawicieli Komitetu monitorującego PROW.

W konkluzji stwierdzono, że jest wiele płaszczyzn współpracy:

1)Przyszły PROW. Zdaniem Prezesa Zarządu ZW RP Pana J. Protas środki powinny trafić do województw. Obecnie w PROW 2007-2013 działania: scalanie gruntów, gospodarowanie zasobami wodnymi, odnowa wsi – powinnyśmy dążyć do tego, aby mieć wspólny głos odnośnie PROW-u.

2)Pan B. Ciepielewski poinformował, iż w ramach Biura Związku województw działają dwie Komisje dot. Rolnictwa, i tak Komisja ds.Obszarów Wiejskich i Rolnictwa oraz Komisja ds. Żywności i przedstawiciele KRIR mogą być zapraszani w roli obserwatora/słuchacza na posiedzenie tych Komisji. Prezes Szmulewicz podkreślił, że jest to bardzo ważne dla samorządu rolniczego.
Współpracujemy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego . Uczestniczymy w Targach PLAGRA FOOD i Łódzkich Targach Żywności Naturalnej i tu możemy razem współpracować robiąc wspólne stoiska.

3)Obecnie powstaje w resorcie rolnictwa wspólna Komisja rządowo-samorządowa w temacie żywności (Prezes Zarządu ZW RP Pan J. Protas podpisał pismo w tej sprawie do Ministra Rolnictwa M. Sawickiego). Samorząd rolniczy powinien włączyć się do prac tej Komisji.
4)Możliwym jest, iż na trzecim Konwencie Marszałków, który odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2011 r. wprowadzić sprawy rolne np. dot. przyszłego PROW 2014-2020. Można byłoby opracować wspólne stanowisko dot. PROW.

Źródło: krir.pl Krajowa Rada Izb Rolniczych, Małgorzata Midzio (lipiec 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.