poniedziałek, 14 marzec 2011 07:56

Biogazownie rolnicze - szansą na podwojenie przychodów gospodarstw

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Działania realizowane przez ministerstwo rolnictwa wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w odnawialne źródła energii – powiedział wiceminister Tadeusz Nalewajk podczas konferencji „Wykorzystanie biomasy rolniczej do celów energetycznych. Biogazownie rolnicze - szansą na dywersyfikację źródeł przychodów gospodarstw rolnych”.

Pierwszego dnia targów AGROTECH w Kielcach odbyła się konferencja polsko-duńska, organizowana we współpracy MRiRW, ARR i Królestwa Danii, pt. „Wykorzystanie biomasy rolniczej do celów energetycznych. Biogazownie rolnicze - szansą na dywersyfikację źródeł przychodów gospodarstw rolnych”. Konferencję otwierał podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk.

Celem konferencji było:

  • przybliżenie wiedzy rolnikom oraz przedstawicielom samorządów o alternatywnych do produkcji żywności źródłach przychodów rolniczych,

  • wykorzystanie na cele energetyczne produktów ubocznych i pozostałości z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego,

  • ułatwienie realizacji zadań wynikających z nakładanych na rolnictwo obowiązków w zakresie ochrony środowiska,

  • nawiązanie i poszerzenie dialogu z różnymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących inwestycji w odnawialne źródła energii w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego.

 

Resort rolnictwa zgłosił KE sektorowy priorytet Biomasa, zasoby odnawialne – elementem poprawy bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego UE. W ramach tego priorytetu w lipcu br. w Sopocie odbędzie się spotkanie przedstawicieli resortów rolnictwa wszystkich krajów UE. Ministerstwo rolnictwa omówi tam z partnerami unijnymi, w ramach dyskusji nad przyszłym kształtem WPR, rolę rolnictwa w realizacji celów wynikających z pakietu Klimatyczno-Energetycznego (3x20 proc.). - Widzimy możliwość zwiększenia konkurencyjności wspólnotowego rolnictwa, poprzez włączenie się sektora rolnego w proces wytwarzania energii. Dywersyfikacja źródeł wytwarzania energii, poprzez wzrost udziału w bilansie energetycznym, energii odnawialnej z biomasy pochodzenia rolniczego, jest działaniem zwiększającym bezpieczeństwo energetyczne UE. Alternatywą dla unijnych surowców rolniczych przeznaczonych na cele energetyczne jest import biomasy i biokomponentów z krajów trzecich. Import ten negatywnie wpłynie na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w transporcie oraz na bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty Europejskiej. Resort konsekwentnie prezentuje stanowisko, iż realizacja pakietu Klimatyczno-energetycznego winna być oparta na unijnych zasobach energii odnawialnej, w tym biomasie pochodzenia rolniczego - powiedział uczestniczący w dzisiejszej konferencji podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.

 

Wiceminister dodał: „Rozumiejąc potrzeby oraz problemy inwestorów w OZE na obszarach wiejskich, które poznajemy m.in. dzięki takim spotkaniom jak dzisiejsze, resort rolnictwa podejmuje działania, które w warunkach krajowych ułatwią powstawanie rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Wśród najważniejszych działań, których inicjatorem był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wymienić można zmiany ustawy Prawo energetyczne, o nawozach i nawożeniu, o odpadach, rozporządzeń w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, procesu odzysku R10. Efektem tych działań jest m.in. powstanie nowej kategorii świadectw dla biogazu rolniczego, ułatwienie zagospodarowania nawozowego produktów pofermentacyjnych z biogazowni rolniczej, ograniczenie wymagań administracyjnych dla biogazowni o niewielkich mocach zainstalowanych (do 500 kW). - Komisja Europejska zaakceptowała polski wniosek o podwyższenie do 500 tys. zł limitu wsparcia dla działań, dotyczących wytwarzania biogazu i energii elektrycznej z biogazu, finansowanych w ramach PROW 2007 – 2013 z działania 3.1.1. Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.”

 

Polityk podkreślił także, że działania realizowane przez ministerstwo rolnictwa wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w odnawialne źródła energii.

 

Źródło: minrol.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.