piątek, 18 luty 2011 08:22

Minister rolnictwa chce pomóc branży tytoniowej

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Minister Marek Sawicki spotkał się 17 lutego br. z przedstawicielami producentów tytoniu. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu, w celu przedyskutowania bieżących potrzeb tego sektora.

Minister poinformował, że przekazał dzisiaj do Komisji Europejskiej wniosek o dofinansowanie w ramach specjalnego wsparcia, przewidzianego w art. 68 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009, dot. finansowania produkcji tytoniu jakościowego. - Liczę, że otrzymamy zgodę Komisji jeszcze w tym roku i w latach 2012 i 2013 producenci tytoniu takie dodatkowe dofinansowanie z artykułu 68 dostaną – powiedział minister rolnictwa, Marek Sawicki.

 

Podczas spotkania poruszona została także kwestia prac nad kształtem reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. - Utrzymaliśmy maksymalną stawkę płatności odłączonej. Jest to nasz wspólny sukces. Teraz trzeba zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby sektora tytoniowego i jak na forum unijnym uzasadnić konieczność utrzymania upraw tytoniu oraz dopłat dla tego sektora – mówił Marek Sawicki.

 

W związku z objęciem przez Polskę dwuletniego przewodnictwa w ramach UNITAB (Union Internationale Des Producteurs De Tabac) obie strony wyraziły chęć współpracy w ramach działań podejmowanych na forum międzynarodowym.

 

UNITAB jest organizacją, która reprezentuje plantatorów tytoniu ze wszystkich państw UE oraz Szwajcarii. Występując w imieniu blisko 350 tysięcy producentów surowca tytoniowego oraz pracowników tego sektora UNITAB działa na rzecz zapewnienia stabilnych i przewidywalnych warunków kontynuacji i rozwoju uprawy tytoniu w Europie. Dlatego, zdaniem ministra Sawickiego, ważne jest, aby również na forum tej organizacji poruszać temat przyszłości WPR i dążyć do wypracowania spójnego stanowiska dotyczącego reformy unijnej polityki rolnej, uwzględniającego potrzeby producentów tytoniu. - Jeśli my wszyscy i wszystkie rolnicze organizacje, nie będziemy śmiało mówili, że WPR wymaga radykalnego uproszczenia i ustanowienia nowych kryteriów podziału środków, to nie będzie wyrównania, a jedynie kosmetyczne zmiany. Trzeba wypracować nowe, obiektywne kryteria, bo tylko wtedy WPR będzie sprawiedliwa i zagwarantuje konkurencyjność na europejskim rynku – powiedział szef resortu rolnictwa.

 

Wspólnie zdecydowano o potrzebie zorganizowania wkrótce kolejnego spotkania, w celu omówienia potencjalnych możliwości zmian na tym rynku.

 

Źródło: minrol.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.