wtorek, 26 kwiecień 2011 12:34

Będzie coraz mniej zatrudnionych w rolnictwie?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Jak wyglądało zatrudnienie w gospodarstwach rolnych w latach ubiegłych, jak wygląda teraz oraz jakie są przewidywania na najbliższe lata? Czy ludzi w rolnictwie zastąpią maszyny i czy luczba zatrudnionych spadnie?


Jak podaje „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013" przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2005 roku liczba osób, pracujących w gospodarstwach rolnych wynosiła 5 111,5 tys. osób15. Ze względu na duże zróżnicowanie czasu angażowania się poszczególnych członków rodzin rolniczych w pracę we własnym gospodarstwie, liczba zatrudnionych osób w przeliczeniu na osoby pełnozatrudnione była jednak mniejsza i wyniosła 2 291,9 tys. osób16, w tym ok. 5,7 proc. stanowili pracownicy najemni.

Mniej ludzi, więcej maszyn
Przewiduje się, że w kolejnych latach będzie następowało ograniczenie zatrudnienia w rolnictwie, co w dużym stopniu będzie związane z przemianami w strukturze obszarowej oraz unowocześnianiem działalności rolniczej, przy czym odchodzenie ludności z rolnictwa będzie szybsze niż poprawa w zakresie struktury obszarowej i metod produkcji. Na tempo przemian w rolnictwie i wielkość spadku liczby osób pracujących w gospodarstwach indywidualnych oddziaływać będą również nasilające się procesy migracyjne mieszkańców Polski.

Liczba zatrudnionych spadnie?
Uwzględniając dotychczasowe i przewidywane przeobrażenia strukturalne w rolnictwie szacuje się, że do 2015 roku liczba pełnozatrudnionych w rolnictwie obniży się o około 35 proc. i wyniesie około 1 490 tys. osób.

Ponadto zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Kraju przewiduje się, że w 2015 roku udział procentowy osób pracujących w sektorze rolnym zmniejszy się z obecnego poziomu 17,4 proc. do ok. 11 proc. ogółu zatrudnionych.

Mając na uwadze powyższe przemiany na obszarach wiejskich, bardzo ważnym elementem programowania zarówno w zakresie Funduszy Strukturalnych, jak i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest zapewnienie pracy i dochodów przez rozwój działalności pozarolniczej, w tym wsparcie inicjatyw podejmowanych przez producentów rolnych oraz osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Źródło: „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013" przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.