poniedziałek, 31 styczeń 2011 16:48

Rodzaje słomy i ich zastosowanie w energetyce

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nadwyżki słomy, które nie zostały wykorzystane jako podściółka w produkcji zwierzęcej lub roślinnej są najczęściej przeznaczane do produkcji tzw. zielonej energii. Jednak słoma słomie nie równa i każda z nich ma inną wartość energetyczną.

Tak, jak uprawa roślin energetycznych umożliwia zagospodarowanie nieużytków rolnych, tak wykorzystanie na cele energetyczne nadwyżek i odpadów produkcji rolnej zapobiega marnotrawstwu żywności i rozwiązuje problem utylizacji odpadów. Słoma, siano, buraki cukrowe, trzcina cukrowa, ziemniaki, rzepak czy pozostałości przerobu owoców bądź zwierzęce odchody to cenne z energetycznego punktu widzenia surowce, które warto wykorzystywać. Najbardziej rozpowszechnione jest wykorzystywanie do celów energetycznych słomy. Słoma to – jak podaje „Mała Encyklopedia Rolnicza” – „dojrzałe lub wysuszone źdźbła roślin zbożowych”, a także wysuszone rośliny strączkowe, len czy rzepak. W energetyce znajduje zastosowanie słoma wszystkich rodzajów zbóż oraz rzepaku i gryki, przy czym za szczególnie cenną uchodzi słoma żytnia, pszenna, rzepakowa i gryczana oraz osadki kukurydzy. Słoma nadal jest zasadniczo wykorzystywana jest jako pasza i jako podściółka w hodowli zwierząt gospodarskich, do celów energetycznych wykorzystuje się zaś jej nadwyżki.

Z drugiej strony dużą wartość energetyczną ma zupełnie nieprzydatna w rolnictwie słoma rzepakowa, bobikowa i słonecznikowa. Wykorzystanie nadwyżek słomy do celów energetycznych pozwala uniknąć ich spalania na polach. Ta częsta praktyka wyrządza wielkie szkody środowisku naturalnemu, stąd kraje posiadające mało inwentarza, lecz produkujące dużo zbóż i dużo rzepaku starają się znaleźć alternatywne formy wykorzystywania słomy – na przykład Kanadyjczycy używają jej do produkcji płyt, zaś Duńczycy już w 1992 roku wykorzystywali aż 55 proc. produkowanej słomy na cele energetyczne. Wilgotność słomy wynosi 10-20 proc., zaś wartość opałowa i zawartość popiołu odpowiednio 14,3 MJ/kg i 4 proc. suchej masy dla słomy żółtej oraz 15,2 MJ/kg i 3 proc. s. m. dla słomy szarej.

Źródło: biomasa.org

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.