poniedziałek, 31 styczeń 2011 16:49

Próchnica ze słomy jako naturalny nawóz

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Próchnica stanowi naturalny i ekologiczny środek służący do utrzymywania właściwej żyzności gleby. Dzięki niej możliwe jest także zahamowanie procesu erozji gleby i zwiększenie ilości oraz jakości plonów.

Zmielona próchnica ze słomy stanowi idealny naturalny nawóz pod uprawę zbóż. Stosowana jest głównie w uprawach ekologicznych, gdzie ważne jest nieużywanie sztucznych środków nawożących. Próchnica ze słomy istnieje praktycznie od zawsze w hodowli ekologicznej, zawiera w zrównoważonym stosunku niezbędne roślinom składniki mineralne takie jak: azot, fosfor czy potas. Jest stosowana nie tylko w produkcji wielkopowierzchniowej, ale także na małą skalę w ogródkach działkowych lub przydomowych. Może być zmieszana z ziemią i bezpośrednio rozkładana pod uprawami, ale może być też stosowana w kompostowaniu z dodatkiem innych odpadków oraz obornika. Jest szczególnie zalecana do stosowania w ekologicznych hodowlach szklarniowych i na polach pod uprawy warzyw i owoców.

Poza tym, każdy doświadczony rolnik wie, że stosowanie słomy na polach jest dobrą praktyką głównie z uwagi na ochronę gleby przed erozją i utratą żyzności. Dlatego też tak ważna jest regularna odnowa gleby poprzez stosowanie próchnicy ze słomy. Takie zabiegi przekładają się bezpośrednio na wielkość i jakość uzyskiwanych plonów. Trzeba jednak pamiętać, że słoma gnije dość długo bo przez 7 miesięcy i podczas jej rozkładania na polu ważne są także warunki pogodowe. By umożliwić proces gnilny trzeba zastosować w odpowiedniej ilości azot. Zwykle zaleca się stosować 7-8 kg azotu na tonę słomy.

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.