wtorek, 24 maj 2011 09:40

RPA: Szansa dla polskich eksporterów drobiu

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

75 proc. importowanych przez RPA kurcząt pochodzi z Brazylii, ale producenci południowo-afrykańscy, zaniepokojeni tak znaczącą dominacją eksporterów z Ameryki Południowej rozpoczęli procedurę antydumpingową.


Południowo-afrykańskie Stowarzyszenie Producentów Drobiu (SaPa) nie chce wstrzymania importu ale prowadzenia go na uczciwych warunkach. Zdaniem Kevina Lovella, CEO tej organizacji, w ostatnich latach drób z państw Ameryki Południowej a zwłaszcza Brazylii i Argentyny sprowadzany był poniżej wartości a zmniejszenie importu o 50 proc. spowodowałoby możliwość powstania 10000 nowych miejsc pracy.

Każdego tygodnia rzeźnie RPA produkują 18,5 mln sztuk drobiu co przy obecnym imporcie zmniejsza produkcję o 5mln sztuk. Kevin Lovell uważa, że mamy do czynienia z klasycznym dumpingiem wzmacnianym dodatkowo faktem sprzedaży przez brazylijskich producentów piersi kurcząt na rynku lokalnym po wyższych cenach i eksportem udek po cenach zaniżonych.

Producenci brazylijscy karmią drób tanią kukurydzą i soją oraz są subwencjonowani przez państwo, z pomocy którego nie korzystają farmerzy południowo-afrykańscy.Pasza stanowi 60-65 proc. całkowitych kosztówprodukcji drobiu. Sapa wystąpiła już z odpowiednim wnioskiem do Międzynarodowej Komisji Administrowania Handlem w celu zbadania tego przypadku i chociaż procedura potrwa około 1 roku, Stowarzyszenie jest przekonane o swoich racjach.W przeszłości wygrało już podobny proces przeciw dostawcom drobiu z USA.

Źródło: johannesburg.trade.gov.pl, Fin Week

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.